ZAKUP SZCZENIĘCIA 
Pamiętajmy decyzja o zakupie psa to decyzja na wiele lat, nie warto się spieszyć !!!
Ważne abyś wybrał odpowiednią rasę, nie kieruj się modą – to ma być pies dla Ciebie nie dla znajomych czy sąsiadów.
Pomyśl czy szukasz psa spokojnego do domu z gromadką dzieci, czy do stróżowania – pilnowania domu i posesji, czy do uprawiania sportu lub może ma być to typowy domowy kanapowiec.
Przemyśl czy będziesz chciał w przyszłości prezentować psa na wystawach czy też nie.
Określ hodowcy jakiego szczeniaczka poszukujesz, hodowca postara Ci się pomóc określając charaktery posiadanych szczeniąt i dopasowując szczenię do Ciebie.
Często przyszli właściciele zastanawiają się również nad wyborem płci szczenięcia.
Pies czy suczka?
Wiele razy spotykamy się z pytaniem czy polecamy pieska czy suczkę.
Postaramy się tylko krótko scharakteryzować zalety i niedogodności obu płci u naszej rasy Yorkshire Terrier, lecz jednak na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam kupujący!

Mówiąc o psach ogólnie, powszechnie panuje opinia, że suczki są bardziej ułożone od psów i spokojniejsze, piesek natomiast jest bardziej niezależny, mniej łagodny i mniej posłuszny. Opinia ta jest prawdziwa ale tylko w odniesieniu do ras dużych raczej dominujących.
U ras małych i łagodnych natomiast różnice te są mniej wyraźne.
Charakter danego yorkshire terriera jest raczej zależny nie od płci a od rodziców i przodków danego miotu, jeżeli matka i ojciec są bardzo żywi i energiczni można zakładać, że ich potomek będzie podobny i miot, który przyszedł na świat powinien także charakteryzować się takimi cechami. Ale pamiętać należy jednak, że nie ma dwóch identycznych szczeniaczków, każdy ma swoją własną unikalna osobowość i w ramach miotu będą również pieski i suczki bardziej żywe i ufne i mniej.

Zwykle podczas kupna, oglądając miot cechy te można po pewnym czasie zidentyfikować, szczeniaczki bardziej spokojne pozostawać będą raczej przy matce, nie ufne będą lgnęły do hodowcy nie do obcej im osoby a te bardziej energiczne i ufne będą się bawić, gryźć i zaczepiać obcych. Piesek może bardziej być skłonny do ucieczek gdy wyczuje w pobliżu suczkę, która ma akurat cieczkę, ale pamiętajmy że nasza suczka dwa razy do roku sama przechodzi cieczkę i zachodzące w tych dniach zmiany hormonalne w jej organizmie sprawiają, że i ona w tych dniach rwie się do piesków i próbować może ucieczek.
Musimy być także przygotowani na to, że przez okres około 2 tygodni dwa razy w roku suczka będzie plamiła krwią podłogę i kanapy.
Możemy tego uniknąć w trojaki sposób: zakładając jej specjalne majtki które zabezpieczają przed plamieniem, można zastosować
specjalny zastrzyk hormonalny który nie dopuszcza do pojawienia się cieczki oraz możemy suczkę wysterylizować.

Zabiegi sterylizacji są bardzo powszechne w krajach Europy ale i w Polsce jest coraz więcej właścicieli którzy decydują się na
przeprowadzenie tego typu zabiegu u swoich suczek.
Zatem wybór płci szczeniaczka zależy do Państwa.

Zdecydowałeś się na psa, wybrałeś najbardziej odpowiednią dla siebie rasę i płeć szczenięcia, więc zaczynasz szukać teraz tego jedynego szczenięcia przeznaczonego Tobie.
Poszukiwania nowego członka rodziny....

- W organizacjach kynologicznych możecie uzyskać informację o hodowlach danych ras.
- W dobie internetu najprostszym sposobem na znalezienie hodowli są ogłoszenia w necie na stronach poświęconych tematyce kynologicznej oraz zoologicznej.
- Ale pamiętajmy o tym, ze ogłaszają się wszyscy, kto tylko może bo takie ogłoszenia są ogólnodostępne.
- Wchodząc na strony internetowe hodowli, zobaczycie, czy aktualnie mają szczenięta lub spodziewają się i kiedy miotów.
W dobrych hodowlach często bywa tak, że zamawia się szczeniaka sporo wcześniej.
- Można zatelefonować do kilku hodowli i podczas rozmów z hodowcami zwróć uwagę na sposób, w jaki opowiadają o psach, czy na zadawane pytania udzielają konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi - przedstawiając plusy i minusy, czy za wszelką cenę "zachwalają towar".

Takich którzy zachwalają psy "jak towar na bazarze" radzę unikać.

- Pośpiech w kupowaniu psa? - to w ogóle nie powinno mieć miejsca!

- Nie szukaj również szczenięcia tylko i wyłącznie w swoim miejscu zamieszkania lub w najbliższej okolicy, po szczeniaczka warto nie raz przejechać kilkaset kilometrów, w końcu to zakup członka rodziny na parę ładnych lat.

Jak rozpoznać dobrą hodowlę i dobrego hodowcę?

- Hodowca ma dla psów czas !!!
- Hodowca stara się aby uzyskać jak najlepsze potomstwo.
- Hodowca troskliwie odchowuje szczenięta i stara się zapewnić im jak najlepsze domy. Nie oszczędza na karmie, na odrobaczeniach, na szczepieniach.
Swój czas poświęca dla szczeniąt, na proces socjalizacji szczenięcia, ważny dla całego, przyszłego życia by był jak najlepiej przystosowany do życia poza hodowlą, już bez mamy.
- Hodowca służy radami, informacjami, powinien być pasjonatem tego, co robi.
Hodowla psów powinna być niego hobby i pasją, nie sposobem na utrzymanie się.
- Hodowca poświęca siebie i całe swoje życie podporządkowuje psom.
- Hodowca po sprzedaży psa utrzymuje kontakt z nabywcą, służy radami, a w razie konieczności także pomocą.
UWAGA!

Ciężko być dobrym hodowcą jeśli mamy kilka psów i idziemy do pracy na 8 godzin plus dwie godziny na dojazdy. Ile wtedy zostaje dla psów? Ile czasu tacy zapracowani ludzie mogą poświęcić i poświęcają swoim psom? Jak wygląda u nich zajmowanie się psami i ich potomstwem?
Hodowla powinna być dla hodowcy hobby nie sposobem na utrzymanie, więc najlepiej aby dobrze pogodzić hodowlę psów z pracą, najlepiej gdy choć jedna osoba w rodzinie może nie podejmować pracy zarobkowej i poświęcić swój czas na opiekę nad psami.
Należy szczególnie uważać na reklamowe "profesjonalne kennele", wielkie hodowle, gdzie do opieki nad psami są robotnicy. Owszem warunki mogą być tam technicznie wspaniałe, niemniej psychicznie bywa często źle.
Nie oszukujmy się, są też wielkie hodowle tzw. kennelowe gdzie hodowca eksploatuje suki na tyle, na ile pozwalają mu przepisy. W takim kennelu psy karmione są najczęściej (choć nie zawsze) tanimi karmami, szczepione i odrobaczone najrzadziej jak się da. Trzymane są często w kojcach, gdzie właścicieli widzą tylko przy okazji karmienia. Szczenięta po okresie karmienia często są oddzielane od matki.
Czy takie zwierzęta mają zrównoważoną psychikę?
Nie - są lękliwe, wystraszone, bojące się wszystkiego po za klatką, boją się nawet kontaktu z człowiekiem.
Naszym zdaniem taki "hodowca” nie powinien nazywać się hodowcą a zwykłym rozmnażaczem psów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hodowli:

- Zwracaj uwagę na warunki panujące w hodowli – czystość pomieszczeń.
- Bardzo dużą uwagę zwracaj na kondycję dorosłych psów i szczeniąt.
- Obserwuj stosunek hodowcy do jego psów i psów do hodowcy, silną i dobrą więź można bardzo łatwo zauważyć.
- Nieufny pies lub oschły dla psów właściciel powinien Cię zaniepokoić.
- Hodowca powinien pokazać Ci wszelkie dokumenty dotyczące jego hodowli (certyfikat rejestracji hodowli), rodziców szczenięcia (rodowody, potwierdzenie uprawnień hodowlanych, wyniki lub potwierdzenie badań, książeczki zdrowia) i szczeniąt (protokół przeglądu miotu, rodowód szczenięcia i książeczkę zdrowia, które otrzymasz przy zakupie szczenięcia).

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy kupnie szczeniaczka:

- Należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich hodowca trzyma szczenięta i dorosłe psy (nie chodzi o domy z podłogami z alabastru – bo gdzie jest tam miejsce dla psów, w większości domów hodowców są nawet pozdejmowane dywany aby nie służyły za np. jadalnie dla psów, aby zadbać lepiej o czystość – przy szczeniaczkach zdarzyć się może wszystko).
- Psy dorosłe i szczenięta powinny przebywać w domu, między domownikami, oczywiście duże rasy psów mają prawo mieć swoje odpowiednie, czyste pomieszczenia – boksy.
- Przyjrzyjcie się dorosłym psom w hodowli – pamiętajcie przy tym, że suczka (matka szczeniąt) nie zawsze po odchowaniu szczeniąt wygląda tak jak na zdjęciach przed ciążą i porodem, sunia ma prawo stracić na wyglądzie, przez pierwsze tygodnie wygląda na strasznie chudą, ma prawo stracić na pięknej okrywie włosowej – to jak szybko suczka wrócić do wyglądu i kondycji z okresu
przed ciążą zależy tylko od opieki hodowcy.
- Jeśli jest to wesoła grupa psiaków, w dobrej kondycji, zadbanych, cieszących się na widok właściciela a nawet obcego (nie każdy pies jest ufny w stosunku do obcych, co nie oznacza że się go boi), to takie miejsce raczej nie powinno budzić większych wątpliwości.

Maluszki - jakie powinny być?

- Dobrze odchowane szczenięta na widok ludzi powinny wykazać entuzjazm i ciekawość. Może być również tak, że pora waszych odwiedzin wypadnie akurat na poobiednią drzemkę, wtedy maleństwa przywitają was ospale. Bywają również szczenięta nie ufne do obcych ludzi, takie maluchy będą bardziej lgnęły do hodowcy, gdyż przy nim czują się bardziej bezpieczniej.
- Maluszki nie mogą uciekać ani chować się po kątach.
- Szczeniaczki powinny być czyste, wiadomo że jak to ciekawska młoda latorośl zajrzy wszędzie a nawet wejdzie do miski z wodą lub
jedzonkiem, co wogóle nie świadczy o zaniedbaniu hodowcy.

Zwróć uwagę czy szczenięta nie wykazują oznak chorobowych:

Oczy – powinny być błyszczące, bez śladów wycieku ropnego czy śluzowego.
Nos – wilgotny, bez wysięku.
Uszy – czyste, wydzielina świadczy o stanie zapalnym zewnętrznego przewodu słuchowego,
Sierść – czysta, błyszcząca a w przypadku yorka włos powinien być jedwabisty i prosty.
Oglądając dokładnie okolicę grzbietu możemy zauważyć pchły lub ich odchody (czarne ślady, wygląda jak posypane sadzą) – nie powinno to mieć miejsca!
Skóra – wszelkie wyłysienia, łupież, krostki, zaczerwienienia zawsze świadczą o zmianach chorobowych. Przy podciągnięciu fałdu szyjnego do góry, skóra powinna szybko opaść z powrotem, jeżeli jest inaczej, szczeniak jest odwodniony.
Brzuszek – jeżeli jest nienaturalnie powiększony możemy mieć podejrzenie, że szczeniak nie został odrobaczony.
Żebra, kręgosłup – zbyt wyczuwalne świadczą o wychudzeniu.
Zęby – wady zgryzu są ważne u szczeniąt rodowodowych np. tyłozgryz może być przyczyną wykluczenia z hodowli.
Jądra u psów – oba wyczuwalne w worku mosznowym.
Przepuklina pępkowa – zgrubienie w okolicy pępka, najczęściej nie zagraża życiu zwierzęcia.
Okolica odbytu – czysta, bez śladów kału, oklejony odbyt może świadczyć o biegunkach.

Dokumenty jakie powinneś otrzymać od hodowcy przy odbiorze maluszka:

- książeczka zdrowia psa a w niej dane psa wraz z naklejką numeru mikrochipa, daty odrobaczeń, daty szczepień – szczenię ośmiotygodniowe powinno być już zaszczepione pierwszą szczepionka tzw. "PUPPY", które to szczepienie wykonuje się miedzy 6 a 8 tyg. życia szczenięcia.
- rodowód szczenięcia - to 4 pokoleniowy dokument potwierdzający pochodzenie szczenięcia i jego rejestrację w organizacji
kynologicznej.
- hodowca powinien również pokazać protokół przeglądu miotu, który przeprowadza osoba uprawniona przez dany związek kynologiczny, opisując w nim szczegółowo miot (niektórzy hodowcy dają nabywcy kserokopię tego dokumentu).
Wszelkie odstępstwa od wzorca lub wady budowy, wnętrostwo czy umaszczenie niepożądane na wystawach i w dalszej hodowli, powinny być w nim zaznaczone, z podaniem numeru mikochipa opisywanego szczenięcia.

Często takie "wadliwe" pieski są tańsze. Jeśli cena stanowi dla was poważną barierę, zanim kupicie psa bez rodowodu, warto zapytać o możliwość nabycia nie hodowlanego / nie wystawowego szczenięcia w hodowlach, ale (zawsze tylko i wyłącznie) z rodowodem! 
PIES RASOWY to tylko taki, który ma rodowód, a co za tym idzie, udokumentowane pochodzenie do 4-go pokolenia (minimum). Inne psy, których wygląd odpowiada wzorcowi, a nie mają udokumentowanego pochodzenia, nie są czysto rasowe!

I jeszcze jedna uwaga:

Od 01.01.2012 roku zabronione jest kupowanie piesków bez rodowodów.
Kupowanie psiaków na targowiskach, bazarach, pod wystawą.
Nie kupuj psów u "handlarzy żywym, psim towarem"!!!
Jest mnóstwo pseudo-hodowli gdzie oferują coś takiego jak "psy rasowe bez rodowodu".


Nie ma czegoś takiego jak pies rasowy bez rodowodu!

Nie kupuj psa z litości u pseudohodowcy (jeśli na przykład jest to zastraszony, brudny szczeniaczek z pudełka) wbrew pozorom to nie pomaga w poprawie strasznego losu jaki zgotował mu handlarz, a przeciwnie to szkodzi.
Utwierdza tych "handlarzy żywym towarem", że maja popyt na szczenięta, więc "produkują” coraz więcej i więcej.
Handlarz nie dba o warunki, jakie powinny być przy odchowie maluszków, o odrobaczenia, szczepienia, o pielęgnację, socjalizację, itp.
Dla tych ludzi (jeżeli ich tak jeszcze można nazywać) ważna jest tylko i wyłącznie "sztuka" i kasa za te "sztukę" oraz to by tych "sztuk" było jak najwięcej przy najmniejszych kosztach.
Często takie szczenięta są poważnie chore a to nie rzadko wymaga natychmiastowego drogiego leczenia.
W efekcie okazuje się, że nabywca mógł kupić za te pieniądze piękne, zdrowe, rodowodowe szczenię z dobrej hodowli.

Nie daj się oszukać i nie wierz w te ich śpiewki, że był to "ostatni z miotu", "gorszy",
"mniejszy" i dlatego nie ma "papierów" - teraz wszystkie rasowe szczenięta mają mikrchipy lub tatuaże i otrzymują rodowód, który jest świadectwem pochodzenia psa i daje gwarancję, że szczeniak wyrośnie na takiego psa jakiego oczekujesz.

Nawet te "gorsze", "mniejsze" też otrzymują świadectwo urodzenia - z wpisem "nie nadaje się do hodowli" - a są po
prostu wyłącznie do kochania, nie na wystawy, nie do hodowli ale zawsze z rodowodem.
Dlatego też nie raz są zróżnicowane ceny szczęniat w tym samym miocie.


ZANIM SZCZENIĘ PRZYBĘDZIE DO TWOJEGO DOMU PRZYGOTUJ SIEBIE, DOM I DOMOWNIKÓW:

- Należy poczytać o odchowaniu maluszka.
- Należy zabezpieczyć "teren", na którym szczeniaczek będzie przebywał w nowym domu.
- Należy przygotować dla maluszka miejsce, posłanko, zabawki, miseczki na jedzenie i picie, karmę, która był karmiony u hodowcy.
- Należy się stosować do zaleceń hodowcy np. o zachowaniu kwarantanny poszczepiennej, postępowaniu z maluchem odnośnie jego higieny, ponowieniu szczepień, odrobaczeń itd...