ROZWÓJ SZCZENIĄT
Jak karmić szczenię
Rozpoczęcie ssania
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.
Jeśli zdarzy się sytuacja, że suka w ogóle nie ma mleka, lub jest go za mało, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tymczasem należy jak najszybciej podać szczeniętom preparat mlekozastepczy.

Preparat mlekozastępczy babydog milk jest zbliżony składem do naturalnego mleka suki, dzięki czemu doskonale pokrywa wszystkie potrzeby pokarmowe osesków.  Opakowanie babydog milk powinno być przygotowane jeszcze przed porodem, aby mócnatychmiast zareagować w razie konieczności dokarmienia szczeniąt. 
ODSADZANIE

Odsadzanie to etap stopniowego przejścia z pokarmu płynnego (mleka) na pokarm stały. Łączy  się to ze stopniowym odseparowaniem szczeniąt od matki, która coraz  częściej "odgryza się” szczeniętom. Zachowanie suki spowodowane jest  pojawieniem się zębów mlecznych u szczeniąt, które zaczynają boleśnie ją przygryzać podczas ssania.

                                            Wyrzynanie zębów mlecznych

Zęby sieczne wyrzynają się u szczeniąt pod koniec pierwszego miesiąca, powodując u suki ból podczas ssania. Suka coraz częściej opuszcza gniazdo i coraz mniej chętnie karmi swoje potomstwo. W tym samym czasie
produkcja mleka zaczyna spadać, podczas gdy potrzeby pokarmowe szczeniąt ciągle rosną. To najwyższy czas, aby rozpocząć podawanie szczeniętom innego pokarmu, na razie w postaci papki. To ważne, ponieważ u szczeniąt zaczyna zanikać odruch ssania, zastępowany powoli przez próby lizania, a potem dopiero gryzienia pokarmu stałego
Pierwszy posiłek
Wprowadzanie pokarmu stałego 
Nadszedł czas, aby rozpocząć podawanie stałego pokarmu, który pokryje wysokie potrzeby pokarmowe rosnących psów.  Układ pokarmowy dojrzewa i zdolności trawienne szczeniąt wzrastają. W okresie odsadzania pojawia się zdolność trawienia skrobi, jednocześnie powoli zanika zdolność trawienia cukru mlecznego (laktozy).  Starter mousse i sucha karma starter (po rozmoczeniu do konsystencji papki) w pełni pokrywają potrzeby szczeniąt, w okresie zmiany pokarmu płynnego na stały (odsadzanie). Początkowo szczenięta wielokrotnie w ciągu dnia pobierają bardzo niewielkie ilości stałego pokarmu. Po każdym posiłku należy usunąć resztki
pokarmu, a miski starannie umyć. W pozostawionych resztkach szybko namnażają się bakterie mogące powodować poważne zaburzenia trawienne u szczeniąt. Szczenięta i matka muszą mieć stały dostęp do czystej wody
Bardziej dojrzały układ pokarmowy

Dojrzewanie układu pokarmowego coraz bardziej zwiększa zdolności trawienne szczeniąt. W okresie odsadzania organizm szczenięcia rozwija dodatkowo zdolność trawienia skrobi, jednocześnie tracąc umiejętność trawienia cukru mlecznego - laktozy.

Pierwsze posiłki
 

Zdolności pobierania pokarmu u szczeniąt są bardzo ograniczone, dlatego konieczne jest podawanie im kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia. Sposoby jedzenia szczeniąt ewoluują od ssania, poprzez lizanie aż do gryzienia pokarmu. Dlatego ich dieta powinna mieć odpowiednią konsystencję. Najpierw jest to płyn, czyli mleko (lub preparat mlekozastępczy), potem sucha karma namoczona w formie
papki (STARTER) lub karma mokra w formie musu (STARTER MOUSSE), a ostatecznie dopiero karma sucha. W wieku około 7 tygodni szczenięta muszą już umieć jeść pokarm stały (np. karma STARTER sucha).

Wprowadzanie diety dla starszych szczeniąt
 

Zanim szczenięta trafią do nowych właścicieli, powinny już przejść 7 - 10 dniowy okres przejściowy, podczas którego, przywykną do nowej karmy, odpowiedniej dla swojej wielkości czy rasy. Zmiana domu, oddzielenie od matki i rodzeństwa, nowe osoby - to wszystko jest silnym źródłem stresu powodującego zaburzenia trawienia u szczenięcia. Dlatego nie należy do tego dokładać jeszcze nagłej zmiany diety. Jeśli nowy właściciel chce zmienić psu karmę, powinien odczekać przynajmniej dwa tygodnie i stopniowo wprowadzać nową dietę, zachowując 7- 10 dniowy okres przejściowy.

Wskazówki praktyczne

- Jeśli podawano szczenięciu preparat mlekozastępczy, to można go również użyć do namoczenia suchej karmy. Jeśli szczenię korzystało tylko z mleka matki, suchą karmę należy namoczyć letnią, źródlaną wodą.
- Szczenię musi mieć stały dostęp do świeżej wody do picia.
- Posiłki powinny być podzielone na mniejsze porcje,
ponieważ szczenię nie potrafi jeszcze trawić dużych ilości jedzenia na raz.
WZROST SZCZENIĄT
Pierwszy miesiąc życia szczeniąt
 

Noworodki cały czas spędzają na ssaniu i spaniu. W miarę rozwoju coraz bardziej interesują się światem zewnętrznym i zdobywają ważne umiejętności.

Szczepienia ochronne i identyfikacja
 

Szczepienia ochronne stosowane są zapobiegawczo i mają na celu wytworzenie odporności, chroniącej organizm psa przed chorobami zakaźnymi, które mogą grozić nawet śmiercią.  Aby szczepienia były skuteczne powinny być przeprowadzone zgodnie ze szczegółowym kalendarzem szczepień, który zawsze ustala prowadzący lekarz weterynarii.
W Polsce wszystkie szczenięta rasowe podlegają obowiązkowemu tatuowaniu lub chipowaniu, którego dopilnować musi hodowca.

Znakować szczenięta chipem lub tatuażem mogą tylko osoby uprawnione przez Związek. Mikroczip wraz z paszportem są obowiązkowe dla wszystkich psów przekraczających granicę Polski.

Najlepszy wiek na zmianę domu

Miedzy 7 a 8 tygodniem życia szczenięta przechodzą okres wzmożonych reakcji lękowych. Dotychczas ufne, zaczynają zachowywać się z dużą rezerwą wobec nieznanych rzeczy. Taka zmiana zachowania jest normalnym etapem rozwoju szczenięcia, jednak należy ograniczyć w tym czasie kontakt psa z nowymi sytuacjami i osobami. Oczywiście umiarkowana socjalizacja powinna nadal trwać
(nowe podłoża, przedmioty), jednak ze szczególną ostrożnością, by nie przestraszyć psa.

Zanim szczenię przybędzie do nowego domu, powinno przejść określone etapy rozwoju. Dlatego konieczny jest odpowiednio długi czas spędzony z matką i rodzeństwem, niepozbawiony jednak stałego kontaktu z ludźmi. Najlepszym momentem do zmiany domu jest dla szczenięcia wiek 8 - 10 tygodni, czasem warto poczekać do 12 tygodnia życia.

Każde szczenię musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowego domu. Można jednak ułatwić psu przejście przez ten niezwykle stresujący dla niego okres.

Kilka wskazówek jak ułatwić szczenięciu zmianę domu

Dieta

W nowym domu, pies powinien przynajmniej przez dwa tygodnie otrzymywać taką samą karmę jak w hodowli, aby zapobiec zaburzeniom pokarmowym wywołanym stresem. Jeśli po tym czasie właściciel chce zmienić karmę, powinien przestrzegać okresu przejściowego, tj. przez okres 7-10 dni mieszać nową karmę z dotychczasową, ze stopniowym zwiększaniem udziału nowej. Pies powinien otrzymywać karmę dla szczeniąt (okres wzrostu trwa 10 -24 miesięcy zależnie od rasy).

Posiłki

Szczenię do 6 miesiąca życia powinno dzienną dawkę karmy otrzymywać podzieloną na minimum 3 posiłki.

Poczucie bezpieczeństwa

Dobrze jest gdy szczenię dostanie w wyprawce kawłek tkaniny (kocyk) z gniazda, aby znajomy zapach dawał psu większe poczucie bezpieczeństwa w nowym legowisku.

Rozkład dnia

Pamiętaj o porach posiłku szczenięcia, porach wyjścia na dwór, dużej potrzebie snu i nie dopuszczaj do forsowania szczenięcia na
spacerach.

Nauka

Pamiętaj, że wprowadziłeś do swojego domu małego szczeniaczka nie dorosłego psa, nie wymagaj aby od razu znał wszystkie zasady
obowiązujące go w domu.

Hodowca socjalizował szczenię teraz Ty przejmij jego rolę i prowadź dalszą socjalizację szczenięcia. Możesz znaleźć przedszkole dla psów, w którym w późniejszym czasie możesz kontynuować szkolenie.

Nigdy nie stosuj wobec szczenięcia przemocy, ponieważ ból może prowadzić do pojawienia się agresywnych zachowań u psów, lęku i niszczenia więzi człowieka z psem.

Lekarz weterynarii

Wybierz rozsądnie lekarza weterynarii, możesz poprosić o pomoc hodowcę, może on lub jego weterynarz jest w stanie pokierować Cię do osoby godnej zaufania, pamiętaj że hodowcy zależy na szczenięciu tak bardzo jak i Tobie i na pewno Ci pomoże. Najlepiej aby już wybrany lekarz weterynarii zajmował się już stale Twoim psem.

Zadawaj pytania lekarzowi w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących opieki nad szczenięciem.

10 PIERWSZYCH TYGODNI ŻYCIA

Pierwszy tydzień życia

Szczenięta 90% czasu śpią, przez resztę czasu jedzą - są wrażliwe na chłód i ciepło.
Instynktowne odruchy to:
- pełzanie
- szukanie ciepła
- ssanie
- położone na grzbiecie potrafią się obrócić na brzuszek.

Wymagają stymulacji do wypróżniania się. Szybki rozwój centralnego układu nerowego- wymagają nieustannej opieki matki.

Mogą stracić do 10% na wadze, ale powinny zacząć znów przybierać.

Pod koniec tygodnia podwajają wagę urodzeniową - waż szczenięta codziennie (w pierwszych 2 dniach nawet 2 razy dziennie), kontroluj codziennie każde szczenię.

Co tydzień obcinaj pazurki, chroń porodówkę przed nadmiernym wychłodzeniem.

Biorąc szczenięta na ręce używaj ręcznika, żeby nie być obsiusianym.

Sprawdź, czy szczenięta nie mają wilczych pazurów na tylnych łapkach.

Nie przekarmiaj suki w pierwszym dniu, daj jej tylko coś lekkiego, od drugiego dnia dawaj jej co najmniej 3 posiłki dziennie. Podawaj suche wapno.

Dwa razy dziennie sprawdzaj, czy sutki suki nie są podrażnione, pokaleczone itp.
- zwracaj uwagę na wydzielinę pochwowa (szukaj oznak ewentualnej infekcji), kontroluj czy suka pije, je i wypróżnia się.

Prowadź dokładne notatki na temat wagi i zachowania szczeniąt, mierz temperaturę suce i zapisuj wyniki.

Drugi tydzień życia

Około 8-10 dnia szczenięta otwierają oczy, około 13-17 dnia otwierają uszy.

Chroń porodówkę przed nadmiernym wychłodzeniem, podnoś i trzymaj na rękach szczenięta (delikatnie), przytnij im pazurki, waż codziennie.

Karm sukę co najmniej 3 razy dziennie jak wyżej.

Trzeci tydzień życia

Szczeniaczkom zaczynają się wyrzynać zęby.

Wstają i usiłują chodzić, zaczynają chłiptać płyny.

Wypróżniają się bez zewnętrznej stymulacji, zaczynają być świadome swojego otoczenia. Zaczynają bawić się miedzy sobą, rozwija się zmysł węchu, zaczynają wybierać miejsce do wypróżniania się.

Zacznij stymulować rozwój (zabawki, zabawy)- bierz je na ręce i rób z nimi różne rzeczy (podnoszenie, obracanie, dotykanie łap itp.).

Zacznij podawać nieco mleka dla szczeniąt raz dziennie, ważenie co 2 dni.

Czwarty tydzień życia

Poczatek przyjmowania jedzenia innego niż mleko matki.

Zaczynają się pierwsze poszczekiwania, machania ogonkami, warczenia lecz jeszcze chodząc łato się męczą. Szczenięta zaczynają widzieć odległość.

Niech matka spędza z nimi jak najwięcej czasu!

Każde szczenię wymaga indywidualnej uwagi.

Zacznij powolutku podawać namoczona karmę (Starter).

Pod koniec tygodnia zacznij ograniczać dostęp suki do szczeniąt zanim je nakarmisz.

Piąty tydzień życia

Zaczynają się grupowe zabawy, zaczyna się ustalać hierarchia.

Nadchodzi czas szybszego rozwoju i wzrostu. Zmniejszaj ilość płynów w karmie (woda podawana rzecz jasna osobno).

Zapewnij kontakty z innymi ludźmi. Zacznij odzwyczajać maluszki od karmienia przez matkę. Oswajaj z różnymi dźwiękami, włączaj radio, odkurzacz itp.

Zacznij nieco zmniejszać suczce ilość jedzenia, by zahamować produkcje mleka, uważnie kontroluj sutki.

Ustal z weterynarzem plan szczepień szczeniąt.

Szósty tydzień życia

Dalszy rozwój i wzrost, podawaj delikatne, wilgotne jedzenie.

Prowadź w dalszym ciągu wykres przyrostu wagi.

Kluczowe znaczenie ma indywidulany kontakt, poświeć każdemu szczenięciu osobno trochę czasu z dala od reszty rodzeństwa.

By przygotować sukę do odstawienia szczeniąt zmniejsz dawkę żywieniową
- 1 dzień głodówka
- 2 dzień 1/4 porcji
- 3 dzień 1/2 porcji
- 4 dzień ¾, porcji
- 5 dzień normalna porcja karmy.

Przez parę tygodni podawaj suce nadal karmę dla karmiących, aby wyrównać niedobory powstałe w wyniku ciąży i karmienia szczeniąt, nadal kontroluj suczce sutki.

Siódmy tydzień życia

Całkowity rozwój wzroku i słuchu.

Zainteresowanie każdym elementem otoczenia, szczenięta nie reagują jeszcze na imię. Szczenięta odstawione od matki i na specjalistycznej karmie dla szczeniąt- mogą już iść do nowych domów.

Starannie kontroluj sutki suki dopóki mleko całkowicie nie zaniknie.

Ósmy tydzień życia

Szczenięta zaczynają uczyć się reagowania na imię.

Możesz powolutku zacząć szkolić szczenięta.

Dziewiąty tydzień życia

Rozwijają się silne dominacyjne i submisyjne zachowania w miocie.

Szczenięta zaczynają się uczyć właściwych zachowań.

Zaczynają skupiać uwagę raczej na właścicielu niż na innych szczeniętach, przestają się trzymać cały czas razem. Zaczynają się uczyć
załatwiania potrzeb fizjologicznych w odpowiednich do tego miejscach.

Nadal poświęcaj każdemu szczenięciu z osobna mnóstwo czasu i indywidualnej uwagi.

Dziesiąty tydzień życia

Szczenięta są już gotowe do podróży samolotem.