Wiek psa 
.....
Sprawdź ile lat ma Twój york, czy w wieku 1 roku jest już dojrzały i "pełnoletni” a kiedy staje się się staruszkiem ? Każdy gatunek na ziemi ma zakodowany średni wiek życia.

Niektóre gatunki żyją kilka dni np.: motyle inne żyją znacznie dłużej niż człowiek np.: słoń do 200 lat czy żółw olbrzymi żyjący nawet do 350 lat.

Nasze psy żyją jednak krócej niż ludzie średnio około 15 lat, przy czym jest to zróżnicowane w zależności od rasy.

Rasy olbrzymie i duże żyją krócej niż rasy małe, później jednak dojrzewają.

1 rok psi to w przypadku rasy małej 20 lat ludzkich a w przypadku rasy dużej zaledwie 12 lat. Póżniej jednak rasy duże starzeją się szybciej – 10 lat to dla naszego yorka 58 wiosen, ale dla np.: bernardyna to już 82 lata, więc nie wymagajmy od niego takiej sprawności i entuzjazmu jak to było jeszcze 5 lat temu i uszanujmy jego wiek.

Widzimy więc że pierwsze miesiące życia naszego yorka i ogólnie psa są bardzo ważne jeżeli chodzi o wychowanie, czego nie nauczymy go w tym okresie będzie nam trudniej uczynić to później kiedy tak naprawdę jest on już dorosły.

Naprawdę trudno naprawić jest błędy wychowawcze z tego okresu a zmiana zachowańnaszego psa może wymagać już porady tresera. Poniżej tabela  przedstawiająca przybliżony wiek psa przeliczony na lata "ludzkie” uświadamia nam, jak szybko starzeje się organizm psa
.....
.....