Niebieskie oko zwane rybim okiem
Heterochromia to niezwykle rzadkie zjawisko (najczęstszą przyczyną powstawania heterochromii jest dziedziczenie) dotykająca około 1 procent populacji. Polega na innym położeniu barwnika na przynajmniej dwóch częściach tęczówki jednego oka oraz na odmiennym zabarwieniu oczu.
Heterochromia nie jest uciążliwa i nie powoduje wady wzroku. Osobnik cierpiący na to zaburzenie może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie bądź też filetowy pierścień na piwnej tęczówce.
Wyróżniamy dwie odmiany heterochromii:
  - heterochromia iridis - różnobarwność jednej tęczówki
  - heterochromia iridium - występuje wtedy, gdy obie tęczówki mają inną barwę
Heterochromia to po prostu brak pigmentu melaniny lub jego nadwyżka. Melanina to substancja odpowiadająca za kolor nie tylko oczu, ale też skóry czy włosów. Gdy jej ilość jest zachwiana w tęczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru.
Heterochromia występuje bardzo często u zwierząt domowych. Spotykana jest u kotów, najczęściej rasowych np. kotów perskich, czy u psów.
Najczęściej wśród psów heterochromię spotyka się u ras Husky syberyjskiego i Alaskan malamute, w rasie Yorkshire Terrier jest jeszcze rzadkim zjawiskiem.
Różnobarwne tęczówki posiada również ludzie np. znany brytyjski piosenkarz David Bowie. Podobnie różnego koloru tęczówki posiada znana aktorka Jane Seymour czy aktor Dan Aykroyd.

Ciekawostką jest, iż niebieską barwę oka widać wyraźnie w świetle dzienny, w wieczorem koloru oczu można nie rozróżnić a kolor oczu u szczeniąt może się zmienić.