ROZRÓD
Kilka przydatnych informacjiZbliżającą się cieczkę da się rozpoznać zazwyczaj po zachowaniu suki. Poziom estrogenu i testosteronu jest wysoki. Gdy zaczyna się faza oestrus* spada poziom estrogenu, a zaczyna rosnąć progesteronu. Owulacjazaczyna się, gdy progesteron osiągnie poziom 5ng/ml. Przez następne 48 godzin komórki jajowe dojrzewają. W czasie krycia wprowadzone jest nasienie, dochodzi do zapłodnienia, a następnie podziałów komórkowych. Embriony pozostają w jajowodach przez 9-10 dni, po czym przemieszczają się do macicy, gdzie,
pomiędzy 14 a 21 dniem po kryciu, ma miejsce implementacja (zagnieżdżenie się) zarodków. Dopiero wtedy embriony zaczynają rosnąć. Progesteron pozostaje na wysokim poziomie do czasu porodu. Gdy szczeniaki są dostatecznie rozwinięte, czyli „gotowe”, organizm suki uwalniania kortyzol, hormon, który powoduje spadek temperatury ciała suki. Jeśli wszystko przebiega dobrze i bez zakłóceń,poród powinien rozpocząć się 12-24 godziny od momentu spadku temperatury.
Progesteron jest najważniejszy

O sukcesie w rozrodzie mówimy, gdy hodowca umie zaplanować kryce w odpowiednim czasie, co związane jest ze znajomością poziomu progesteronu, „mówiącego”, kiedy rozpoczęła się owulacja u suki. Dzięki temu wiadomo precyzyjnie, kiedy kryć i, co ważniejsze, kiedy inseminować. Długość ciąży mierzy się od momentu owulacji, wiadomo więc,kiedy powinien zacząć sięporód i kiedy szczenięta zbyt długo pozostają w macicy.

Ciąża trwa 63 dni od owulacji. Szczenięta mogą bezpiecznie przyjść na świat po 59 dniu od owulacji. Jeśli suka nie rozpoczęła porodu po 64 dniu od owulacji, należy zasięgnąć poradyweterynarza.

Standardową metodą mierzenia poziomu progesteronu jest laboratoryjne badanie krwi. Przy kryciu naturalnym można też użyć domowegozestawu ELISA, który jednak na potrzeby inseminacji jest zbyt mało dokładny.
1/. Genetyczne: rtg bioder i łokci, badania oczu, serca, słuchu, tarczycy.
2/. W kierunku brucella canis. Bakteria przenoszona również drogą płciową, zakażona suka może stracić część lub cały miot. Brucella jest również przenoszona na człowieka.
3/. Szczepienia i odrobaczenie. Szczenięta przejmują odporność od matki, więc jeśli u niej jest wysoka, szczeniaki będą lepiej chronione.
4/. Kultury bakterii w pochwie. Zalecane zwłaszcza, gdy suka miała nieregularne cykle lub wcześniej poroniła. Robiąc bakteriogram w momencie, gdy nic się nie dzieje, mamy punkt odniesienia dla sytuacji, gdy pojawią się ewentualne problemy.
5/. Fizyczne. Badanie palpacyjne pochwy ma na celu wykluczenie fizycznych przeszkód przy kryciu lub porodzie. Warto sprawdzić normalną temperaturę ciała suki, aby można było porównać z nią tę z okresu ciąży. Suki z niedowagą lub nadwagą częściej mają problemy w okresie ciąży oraz w trakcie porodu.

Badanie reproduktora przed kryciem:


1/. Genetyczne. Takie samo jak u suki.
2/. W kierunku brucella canis. Tak samo jak u suki.
3/. Kultury bakterii w spermie. Zalecane zwłaszcza, jeśli pies kryje często. Badanie zabezpieczy też właściciela przed zarzutem hodowcy, iż pies zaraził „czymś” sukę przy kryciu
4/. Ilość i jakość nasienia. Jeśli pies nigdy nie krył, warto sprawdzić jego nasienie pod kątem ruchliwości i ilości żywych plemników. Czynniki, które mogą wpłynąć na jakość nasienia to strach, wysoka temperatura i substancje chemiczne wpożywieniu lub wodzie.

Aby poprawić lub utrzymać jakość nasienia należy:
- często pobierać nasienie między kryciami, minimum raz w miesiącu, pomoże to również zapobiegać powstaniu problemów z prostatą
- uzupełniać dietę o witaminę E - 500 U/dzień.
- uzupełniać dietę o glukozaminę - 1,500 mg/dzień.

Najlepszy moment do krycia:

Jeśli to pierwszy miot suki lub jest ona w zaawansowanym wieku, zaleca się:
-krycie na wiosnę, gdy cykle są bardziej regularne;
-zwiększenie ilość pożywienia na kilka dni przed kryciem;
-zmianę diety przed kryciem (u suki na bardziej kwaśną, u samca na bardziejzasadową).