YORKI MINIATURKI
- fakt czy mit?
Jest jedna rasa psów Yorkshire Terrier której nie dzielimy na żadne odmiany ze względu na wagę lub wielkość psa. Nie dzielimy rasy na mini, średnie czy duże.
Tak jak u ludzi, pieski rodzą się mniejsze i większe – czy w takim wypadku ludzi też dzielimy na odmiany ze względu na wagę lub wzrost? NIE!!!
Człowiek – czy to gruby czy szczupły, wysoki czy niski jest – człowiekiem, nie dzielony na mini, średnich czy dużych.
Tak samo mniejszy czy większy york jest jedną rasą Yorkshire Terrier której wzorzec rasy określa wagę do 3,2 kg. a wysokość w kłębie do 25 cm.
Pieski odbiegające od wzorca lecz posiadające rodowód, są w pełni psami rasowymi lecz nie wystawowymi i nie hodowlanymi.
Nie wszystkie urodzone szczenięta w hodowlach – to psy wybitne – przyszłe chempiony.
Są i takie - tylko do kochania.
Hodując kilka lat Yorki niejednokrotnie spotkałem się z pytaniem – czy ma Pan na sprzedaż Yorki miniaturki?
Od kilku też lat odpowiadam na to pytanie tak samo, nie - nie mam miniaturek, ponieważ taka rasa nie istnieje.
Oglądam tez różne ogłoszenia o sprzedaży yorków w serwisach ogłoszeniowych i w co drugim z nich jest tytuł,

”YORKI MINIATURKI” - KŁAMSTWO!!!

albo co jeszcze ciekawsze

”YORKI SUPER MINIATURKI” - JESZCZE WIĘKSZE KŁAMSTWO!!!

Wychodzi więc na to, że teraz oprócz Yorków "miniaturek" (hi hi hi) powstała jeszcze inna ”rasa”, Yorki "super miniaturki".

Czy naprawdę istnieje taka rasa jak York miniaturowy?
Niestety nie!
Jest to typowy chwyt marketingowy pseudohodowców, tak jak chwytem marketingowym sprzedawców używanych samochodów jest stwierdzenie że ”samochód był prawie nie używany, garażowany i jeździła
nim kobieta”.
Zapotrzebowanie na takie właśnie pieski wyznacza popyt który generowany jest przez ludzi czy kobiety próbujące upodobnić się do Paris Hilton czy jej polskiego odpowiednika jakim jest niejaka Doda.

Troszkę faktów
Waga yorka według standardu FCI wynosi do 3,2 kg i o ile małe odchylenie od wzorca w górę jest jeszcze dopuszczalne o tyle york ważący mniej niż 1,8 - 2 kg nie nadaje się do hodowli i do wystaw – jest to bardzo rozsądne podejście gdyż w ten sposób eliminuje się egzemplarze które mogą przekazywać dalej cechy niepożądane (karłowatość).

Często "miniaturki", to nic innego jak najsłabsze szczeniaczki w miocie – w naturze takie egzemplarze są eliminowane, człowiek jednak pomaga im przetrwać i utrzymać się przy życiu. Jest to działanie słuszne, ale niestety takie egzemplarze są dalej krzyżowane przekazując swoje wadliwe cechy dalszym pokoleniom.
Na mniejszą masę urodzeniową szczeniaczków może wpływać też nieprawidłowe karmienie suki podczas ciąży.

Miniaturyzowanie yorka prowadzone jest przez "hodowców", którzy nastawiają się typowo na zysk i nie interesuje ich zdrowie pieska, a tym bardziej - wrzorzec yorka. Jest to działanie szkodliwe dla tej rasy i wręcz dla niej nienaturalne. York w 18 i 19 wieku ważył 5-6 kg i była to naturalna jego waga a hodowany był między innymi do zwalczania szczurów z którymi sobie doskonale radził. Obawiam się, że w obecnych czasach zminiaturyzowany York nie dałby radę większej myszy, nie mówiąc już o szczurach.
Częściej chorują?
Oczywiście tak, Yorki zminiaturyzowane czy trafniej je określając karłowate są mniej odporne na choroby niż ich wzorcowi rówieśnicy.
Jednym z częstszych schorzeń wśród tych piesków jest niezrośniete ciemiączko na główce, przez co piesek narażony jest na poważne urazy głowy.
Powszechne są też problemy z kośćcem, który u zminiaturyzowanych Yorków nie wykształcił się prawidłowo albo jest na tylesłaby że objawia się innymi problemami jak np.: kulawizną czy częstym lub nawet permanentnym wypadaniem (zwichnięciem) rzepki kolanowej.
Innymi problemami są problemy z sercem, nerkami czy wątrobą, a także problemy z sierścią.
Mały ciągnący na smyczy York z pewnością może mieć też  problemy z tchawicą (zapaść tchawicy).
Jego wygląd jest zminiaturyzowany, jest tez bardziej rachityczny (wątły, wykrzywiony), nerwowy i szczekliwy - co nie jest naturalne u tej rasy.

Jakiego yorka wybrać?
Podsumowując jeśli chcą mieć Państwo zdrowego pieska, który w pełni odzwierciedla cechy rasy, proponuje zastanowić się przed zakupem czy ”kilogram” lub ”dwa” pieska więcej w domu (zamiast 1,5 kg: 2,5 – 3,5 kg) - to taki problem z jego wyżywieniem czy transportem?
Oczywiście, nie twierdzę że każdy York o wadze 1kg jest schorowany i wadliwy, bo są z pewnością egzemplarze w tej wadze, które z pewnością zaprzeczą tej teorii i prezentują się doskonale, ale wyjątki nie są regułą. 
Yorki "miniaturki" to mit wymyślony przez sprzedawców OSZUSTÓW!!!
TAKIEJ RASY PSÓW NIE MA!!!