BIEWER YORKSHIRE TERRIER
Wzorzec rasy

Wygląd ogólny:


Piękny, elegancki długowłosy terier, noszący bogatą szatę która rozkłada się z tyłu tworząc równy przedziałek na plecach. Kontur ciała powinien sprawiać wrażenie proporcjonalnej i silnej budowy.

Zachowanie i temperament:

Wspaniały, czujny, inteligentny, pewny siebie pies . Nie jest agresywny.

Głowa:
Głowa powinna być mała, ładnie ukształtowana i płaska, czaszka niezbyt okrągła. Włos na głowie długi, w kolorze biało - stalowo - złotym lub biało - czarno -złotym, ubarwienie symetryczne.

Nos:
W kolorze czerni bez żadnych przebarwień.

Oczy:
Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, o bystrym, dumnym i inteligentnym wyrazie; rozmieszczone w sposób umożliwiający patrzenie wprost; z ciemną obwódką. Nie powinny być zbyt wypukłe.

Zęby:
Prawidłowy zgryz nożycowy, uzebienie pełne - u szczeniąt 28 zębów mlecznych ,po
wymianie 42 zęby stałe.

Uszy:
Stojące w kształcie litery V
Umaszczenie:

Trójkolorowe najlepiej o symetrycznym umaszczeniu- ideał wzorca łapki i podbrzusze białe. Umaszczenie szaty tułowia raczej białe lub stalowo białe, albo prawie całkowicie stalowe lub czarne, bez odcienia brązu. Włos na klatce piersiowej, brzuchu i nogach w kolorze czystej bieli. Włos na głowie długi, w kolorze biało - stalowo - złotym lub biało - czarno -złotym, ubarwienie symetryczne.

Kufa:
Średniej długości, jednakże nie za krótka.

Okrywa włosowa:
Jedwabista, bez podszerstka, na środku grzbietu przedziałek - włosy powinny okrywać ciało w 2/3 jego wysokości lub w całości.

Waga:
Do 3,5 kg
Wysokość w kłębie:
Do ok. 25 cm

Niedoskonałości:
Wszelkie różnice odbiegające od standardów tej rasy
- jasne ubarwienie oczu lub obwódek oczu
- jasne ubarwienie nozdrzyUszy załamujące się
- tyło lub przodozgryz, zgryz cęgowy
- faliste lub pokręcone włosy (loki)

Na mocy przepisów wprowadzonych w roku 2002 wszelkie obcinanie ogona lub uszu u Biewera jest w Niemczech nielegalne. Także USA wprowadza ten zakaz w życie. W Polsce zakaz ten wszedł w życie z dn. 01-01-2012 roku. Każdy przedstawiciel tej rasy prezentowany na wystawach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Polsce musi być w stanie naturalnym. Psy z obciętymi uszami lub ogonem będą dyskwalifikowane.Ta odmiana Yorków nie przejawia żadnej agresywności. 
POWSTANIE RASY
Oto Państwo Gertruda i Werner Biewer, którzy wyhodowali rasę cudownych piesków Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon w swojej hodowli von Friedheck
...
...
Analizując dokumentację, państwo Biewer zakupili swoje pierwsze Yorkshire Terier'y z Anglii. Trudno określić dokładnie rok oraz ilość sztuk zakupionych do hodowli - z pewnoscią było ich kilka.Wśród zakupionych Yorczusiów kluczową rolę odgrywa jedna para Yorkshire Terier'ów. Po około 20 latach hodowli, ze skojarzenia psa Yorkshire Terrier'a Streamglan Richard i suki Yorkshire Terier Streamglan Flora urodził się śliczny piesek o imieniu Muccu von Friedheck.
Oto on - 
...
Jak widać, Muccu ma trochę znacznych białych pasemek. 
Ze skojarzenia Muccu von Friedheck oraz suki Iwy von Friedheck narodził się Darling von Friedheck. 
Suczka z hodowli Biewer Fru fu von Friedheck
Oto ona -
...
Skojarzenie tej pary dało 3 szczenieta o umaszczeniu trójkolorowym były nimi 3 suczki:

- Schneeflockchen von Friedheck ur.21-01-1984       
- Grand POM PON von Friedheck ur.27-08-1984     
- Shneflocke von Friedheck - data urodznie nieznana,

Oto suczka Schneeflockchen vom Friedheck nazywana "Śnieżynką" 
...
...
Ponieważ zauważono, że Darling niesie gen recesywny - panstwo Biewer pokryli nim inne swoje suczki.
Z tych skojarzeń równiez urodziły się trójkolorowo umaszczone szczenięta.
Snieżynka została skojarzona z jednym z braci po innej matce i tym sposobem uzyskano utrwalonygen białego włosa u Yorka którego nazwano Biewerem od nazwiska hodowcy.
Pierwsze Biewery zostały zrejestrowane jako zły kolor włosa i otrzymały status nie hodowlanych. Jednakże pan Biewer szukał akceptacji w innym klubie.
Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland eV uznał i zarejestrował nową odmianę Yorkshire Terier'a.
W roku 1989 został zapisany pierwszy wzorzec rasy dla Biewer Yorkshire Terier a la Pom Pon.
Z wielką pasją i oddaniem dbali o to, by nie krzyżowano innych osobników (mam tu na myśli również inne rasy), aby uzyskać czystość rasy Biewer.
Ich zasługą jest to, że ta rasa stała się popularna i coraz bardziej znana w całym świecie.
Od 2006 roku rasa ta zawitała do Polski, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem.
Niestety pan Werner Biewer zmarł w roku 1997, a jego żona Gertrud zaprzestała hodowli i całkowicie poświęciła się swoim pupilom.
Mieszka w Solms/Wetzlar.
Ten kto kupi psiaka tej rasy od PRAWDZIWEGO hodowcy, będzie miał samą radość z niego, gdyż jest to rasa relatywnie "nowa", wyhodowana na osobnikach zdrowych fizycznie i psychicznie, bez znamion chorobowych, tak dobrze znanych niektórym właścicielom Yorków.
Celem PRAWDZIWYCH hodowców było bowiem stworzenie pieska silnego, o mocnej psychice, zrównoważonego, wesołego, wolnego w przyszłości od cierpienia i bólu, nadmiernego lęku i innych "Yorkowych anomalii".
A oto piękne Yorczusie Państwa Biewer wraz z właścicielami