GOLDDUST YORKSHIRE TERRIER
Wzorzec rasy
Głowa:
- mała głowa
- średnio-duży pysk
- stojące uszy
- średnio-duże oczy, brązowo-zielone aż po ciemnobrązowe (pteferowane - czarne)
- ciemna obwódka nosa (jak u Yorka - preferowany czarny kolor), dopuszczalne różowe plamki
- zgryz nożycowy

Budowa ciała:

- zwarte, mocne i ładnie proporcjonalne ciało
- nie za długie nogi
- okrągłe łapy
- różowa skóra ze złotą okrywą włosową lub złotymi plamkami
Ogon:
- noszony elegancko

Kolorystyka:
- kolor biało-złoty, podział nie istotny ( złotawy ton może, ale nie musi się zdecydowanie rozjaśniać u zwierzęcia dorosłego, także ma się wrażenie delikatnego pyłu i stąd nazwa "Golddust" = złoty pył ). Długi bujny porost włos, dopuszczalna struktura delikatna aż po mocną!

Wysokość w kłębie:
- 17 do 25 cm

Waga:
- do 3,2 kg max (przy psach hodowlanych może być nawet trochę więcej).
HISTORIA RASY GOLDUST
Złote Yorki zwane Golddust Yorkshire Terier'ami zostały wyhodowane w Niemczech.

Pierwsze golddusty urodziły się 14 pażdziernika 2007 roku, były to Anjali i Alicja GOLDSCHATZ VOM KLOSTERBACH wychodowala je Kirsten Sanchez-Meyer hodowla Klosterbach z Niemiec, oficjalnie zostały zarejestrowane jako odrębna rasa Golddust Yorkshire Terier 12 grudnia 2007 roku.

Golddust Yorkshire Terrier jest mutacją kolorystyczną Biewer Yorkshire Terriera, który z kolei jest odmianą kolorystyczną Yorkshire
Terriera, wywodzącą się z mutacji genu przy której eumelanina jest produkowana i tylko częściowo odkładana w sierści.

Mutacja Golddust Yorkshire Terrier polega na tym, że eumelanina jest produkowana, ale w ogóle nie jest odkładana w sierści, w
związku z czym tylko feomelanina okazuje się jako złoty odcień w pigmentowych miejscach.
Golddust Yorkshire Terrier pojawił się bardzo szybko po ukazaniu się odmianyi kolorystycznej Biewera Yorkshire Terriera i był
początkowo przyjęty w księgi hodowlane przez niektóre stowarzyszenia jako- "Biewer złoto- biały". Niestety wtedy jeszcze nie zostało zauważone, że ma się do czynienia z niezależną, bardzo ciekawą odmianą kolorystyczną yorka.
Po pewnym czasie wyeliminowano złoto-białe zwierzęta z hodowli, ponieważ nie odpowiadały one standardom Biewera Yorkshire Terriera, które nakazują trójkolorowość. W rodowodach zmieniano zapisy kolorów przodków, które brzmiały biało-złote, w niebiesko-biało-złote, co okazuje się być bardzo niefortunne. Trzeba było dołożyć wielu starań by wyhodować pięknego przedstawiciela rasy Golddust. Od jakiegoś czasu cieszymy się hodując te piekne osobniki również w Polsce.

Golddust Yorkashire Terriera to piękny bialo-złoty przedstawiciel swojej rasy. Rozłożenie kolorów jest nie istotne, ma dozwoloną wagę do 5 kg . Poza właściwościami, które Golddust jako zwierzę wystawowe oraz hodowlane posiada, jest on kochanym psem rodzinnym, który mimo jego niewielkich rozmiarów jest wytrzymałym, odpornym i odważnym towarzyszem. Bardzo lubi dzieci, jest ciekawy i
nieustraszony, nie jest podatny na choroby .

Jako tzn. Goldspalter określa się zwierzęta fenotypu Biewer Yorkshire Terrier lub Yorkshire Terrier, które noszą genotypowo recesywny allel dla koloru Golddust. One same nie są Golddust Yorkshire Terrier, mogą jednak owy kolor poprzez kierowane kojarzenie przekazać tak swoim potomkom aby okazał on się fenotypowo. Wówczas ci potomkowie są Golddust Yorkshire Terrier.

Ponieważ allel koloru Golddust jest recesywny, może on być przekazywany niewidocznie przez wiele generacji, i przez cały ten okres nie ujawni się, że jeden z rodziców jest nosicielem tego kolorytu.