WADY WRODZONE

U naszych czworonożnych podopiecznych może występować bardzo wiele różnego rodzaju wad wrodzonych. Tutaj omówimy najczęściej występujące.

I tak do najczęstszych wad wrodzonych należą:
- przepukliny
- stulejka
- wnętrostwo
- niektóre choroby powiek
- przetrwałe zęby mleczne
- niektóre choroby serca.

Przepukliny

 Głównie pępkowa, rzadziej pachwinowa - to wrodzone nie całkowite zrośnięcie się powłok brzusznych. Wtedy przez taki otwór
może wydostawać się pod skórę tkanka tłuszczowa wewnątrzbrzuszna, a nawet jelita. Zwykle są to małe przepukliny przyjmujące kształt guzka pod skórą brzucha. Jeśli poddane zostaną korekcji chirurgicznej to są niegroźne.

Stulejka

Zdarza się dość często u psów. Jest to wada polegająca na zbyt małym otworze (czasem niemalże go brak) w napletku. Taki pies nie może lub z trudem oddaje mocz. Chorobie towarzyszy stan zapalny prącia i napletka. Potrzebna jest tutaj korekcja chirurgiczna.

Wnętrostwo

Polega na nie zstąpieniu jąder do worka mosznowego. Wnętrostwo może być jednostronne lub obustronne. Jeśli jest obustronne to pies jest niepłodny (chyba, że jądra w odpowiednim czasie sprowadzi się chirurgicznie do worka mosznowego). Takie nie zstąpione jądro przebywając w jamie brzusznej, w zbyt wysokiej dla niego temperaturze jest narażone na nowotwór. Poza tym często powoduje bóle. W zasadzie powinno się je usunąć, chociaż jeśli nie daje objawów to nie polecam.

Wady powiek

W przypadku wad wrodzonych powiek chodzi głównie o podwinięcie powiek. Rzęsy takich podwiniętych powiek wchodzą do worka
spojówkowego i uszkadzają rogówkę. Stan ten grozi utratą oka i wymaga szybkiego zabiegu chirurgicznego (plastyka powiek).

Wywinięcie powiek

Inną wadą jest wywinięcie powiek. Zwisają one wtedy odsłaniając worek spojówkowy. Powoduje to zapalenie spojówek. Przy niewielkiej wadzie leczenie odpowiednimi kroplami do oczu często jest skuteczne, w przeciwnym razie wywinięcie trzeba zlikwidować plastyką powiek.

Przetrwałe zęby mleczne

To najczęściej kły, które nie wypadły w odpowiednim czasie. Blokują one wzrost zębów stałych, powodują zapalenie dziąsła i przyzębia. Trzeba je usunąć.

Wady serca

Wrodzone wady serca najczęściej nie są diagnozowane, gdyż szczenięta nimi dotknięte nie przeżywają dłużej niż kilka dni po urodzeniu. Niektóre wady serca nie powodują jednak śmierci i można je korygować chirurgicznie w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach weterynaryjnych. Ważną rzeczą jest, aby nowo nabyte szczenię przy okazji szczepienia zostało zbadane pod kątem istnienia wad wrodzonych.

Należy pamiętać aby nie mylić pojęć wada genetyczna a wada wrodzona!

Wada genetyczna jest przekazywana przez przodków w genach.

Wada wrodzona to wada z którą szczenię się rodzi lecz nie musi być przekazana przez przodków, do jej powstania może dojść w skutek urazu matki, podawania leków i innych czynników.